środa, 30 stycznia 2008

Jak dbać o zmywarkę i dobrze z niej korzystać

To już nie luksus! Coraz częściej zmywarka jest po prostu jednym z niezbędnych kuchennych urządzeń. By jak najdłużej działała bez awarii, należy przestrzegać kilku podstawowych zasad.

Bezpieczne w zmywarce

By mieć pewność, że naczynia się nie zniszczą, sprawdźmy na etykiecie, czy producent zezwala na ich mechaniczne mycie.
Porcelana - współcześnie produkowana nadaje się do mycia w zmywarce. Ostrożność należy zachować w przypadku starej porcelany z kolorowymi ornamentami, gdyż ich barwy mogą wyblaknąć.
Fajans - większość fajansowych naczyń ma dekoracje pokryte glazurą, więc można bez obaw myć je w zmywarce.
Szkło - nadaje się do mycia mechanicznego, ale najlepiej przy użyciu delikatniejszych programów. Może się bowiem zdarzyć, że naczynia ze szkła niskiej jakości zmatowieją, a złote dekoracje się zetrą. Zdecydowanie niewskazane jest mycie w zmywarce starego, szlifowanego szkła i kryształów.
Przedmioty pozłacane i posrebrzane - można myć mechanicznie pod warunkiem, że producent na to pozwala (dane na etykiecie). Gdy nie ma takiej informacji, lepiej wykonać próbę na jednym przedmiocie lub na wszelki wypadek umyć naczynia ręcznie.
Stal szlachetna - sztućce, garnki doskonale nadają się do zmywarki.
Aluminium - należy wykonać próbę; jeżeli naczynie nie ciemnieje, nie ulegnie przebarwieniu i nie zmatowieje - można je myć.
Drewno - przedmioty z wysokiej jakości drewna, np. deski do krojenia, nie powinny zniszczyć się w zmywarce.
Tworzywa sztuczne - większość naczyń z plastiku (miski, kubki) można myć mechanicznie, ale w przypadku nieutwardzonych plastików (np. termoplastów) upewnijmy się, szukając odpowiedniego oznakowania na opakowaniu.

Uwaga !!! Nie wolno myć w zmywarce przedmiotów zanieczyszczonych benzyną,

Zanim wciśniesz start

  • Przed włożeniem do zmywarki, naczynia należy najpierw opłukać z resztek jedzenia.
  • Jeżeli garnki i patelnie są mocno zabrudzone, np. pozostałościami przypalonych potraw, warto je wcześniej namoczyć.
  • Głębokie naczynia - talerze, miski, wazy - ustawiamy w zmywarce do góry dnem, a sztućce, najlepiej w koszyku, z trzonkami skierowanymi ku dołowi.
  • Starajmy się, by naczynia nie stykały się ze sobą. Dzięki temu nie porysują się, a zmywanie będzie skuteczniejsze.
  • Zawsze po umieszczeniu naczyń w zmywarce sprawdźmy, czy ramiona spryskiwaczy obracają się swobodnie.

Niezbędne preparaty

Aby naczynia były naprawdę czyste, proponuję używać oddzielnie proszku, soli i nabłyszczacza. Ci, którzy ponad wszystko cenią wygodę, mogą używać tabletek 3 w 1 lub 4 w 1, jednak nie powinni oczekiwać takiego efektu, jak przy preparatach stosowanych osobno.

  • Proszek - gdy naczynia nie są bardzo brudne lub zmywarka jest wypełniona tylko częściowo, wystarczy połowa ilości proszku, którą zwykle wsypujemy do pełnej zmywarki.
  • Sól - powinna być dodawana zawsze, nawet gdy używamy tabletek 3 w 1 lub 4 w 1. Ilość soli w tego rodzaju tabletce zazwyczaj nie wystarcza do zmiękczenia bardzo twardej wody
  • Nabłyszczacz - tabletki 3 w 1 lub 4 w 1 zawierają go wystarczająco dużo. Jednak, stosując nabłyszczacz w płynie, możemy precyzyjnie regulować jego ilość, a pojemnik w zmywarce uzupełniać raz na kilkanaście dni

Konserwacja

  • Raz na dwa miesiące trzeba przepłukać urządzenie specjalnym płynem do czyszczenia wnętrza zmywarek.
  • Nie zapominajmy o regularnym - co 10-15 cykli - sprawdzaniu poziomu zabrudzenia filtrów. Niektóre modele wyposażone są w samoczyszczące filtry, których stan również należy kontrolować. Są one łatwo dostępne - zazwyczaj znajdują się na dnie zmywarki.
  • Drzwiczki oraz uszczelki to miejsca, w których najłatwiej mogą zgromadzić się zanieczyszczenia, np. resztki posiłków. Warto zatem od czasu do czasu przetrzeć je mokrą szmatką. Tabletki Claris 4 w 1 (15,99 zł) zawierają proszek, sól oraz nabłyszczacz; mają również składnik chroniący szkło.
źródło: Kobieta.pl

Brak komentarzy: